110_20220309_220925.png

Kinesiotaping: nová služba našim hráčům a hráčkám

Oddíl nově poskytuje převážně elitním kategoriím kinesiotaping. FBC Kutná Hora umožnil Nikole Šimůnkové absolvovat kurz tejpování a právě Nikola níže popisuje jaký kurz byl, jaké má další plány a především k čemu je kinesiotaping dobrý.

Jaký byl kurz tejpování? Co sis z kurzu odnesla?

Kurz byl skvělý, měli jsme zkušené lektory, kteří školí několik let, tudíž bylo vidět, že už vědí, jakou formou nám vše, co nejlépe vysvětlit, nebo na jaké chyby je třeba upozornit. Zároveň byl náročný. Probíhal ve dvou dnech od rána do večera a snažili jsme se pochopit princip tejpování vzhledem k anatomii těla a problému pacienta.  

Co po absolvování kurzu oddílu nabízíš?

Členům našeho klubu, převážně elitních kategorií, nabízím po předchozí domluvě ono zmíněné otejpování.

Chtěla by ses dále v tomto oboru nějak rozvíjet? Pokud ano, jak?

Určitě chtěla a zároveň musím. Studium fyzioterapie dává opravdu jen hrubý základ, na kterém pak stavíme následnou praxi a vědomosti doplňujeme kurzy dle našeho zaměření.

Ráda bych se viděla zejména v odvětví profesionálního sportu, kde je fyzioterapie úzce spjatá s kondiční složkou sportovce, návratech po zraněních zpět na hřiště atp. K cestě by mi v nejbližší době měl pomoct kurz „Klinická fyzioterapie ve sportovní praxi“ a zároveň možnost působit jako fyzioterapeut na Kempech talentované mládeže ČF.

Bohužel většina studentů fyzioterapie řekne totožnou odpověď a tolik vrcholových sportovců nemáme :-D A být fyzioterapeut pouze jen u elitního týmu spíše nelze než lze. Většina takových fyzioterapeutů působí zároveň na různých klinikách nebo ve svých ordinacích.

Moje ideální vize do budoucna je tedy taková, dostat se, co nejblíže k vrcholovému sportu. Mít vlastní fyzio ordinaci, která by byla spojena s funkčním trénováním lidského těla nebo zaměřena na pacienty s problémy na neurologických podnětech.

Jak bys chtěla do budoucna v oddílu působit?

Na to asi momentálně neexistuje zcela jednoznačná a správná odpověď. Jak si můžu přát působit v klubu teď, může být zcela jinou realitou za rok, vzhledem ke studiu, práci a zároveň ke své hráčské pozici. Ráda bych pomáhala trenérům vkládáním hráčům do podvědomí, jak je důležitá správná příprava těla před sportovním výkonem a následná kompenzace po něm. Zároveň také určitá edukace hráčů o správných pohybových vzorcích při základních cvikách, které pak už nevědomě přenášejí do každodenního pohybu, nebo právě florbalu.

Zároveň určitě stále možnost tejpování nebo pomoc s řešením problému, který brání pohybu. 

K čemu je tejpování dobré?

Kinesiotaping má široké spektrum využití. Ve sportu se lepí především za účelem zmírnění bolesti a zlepšení funkce svalů, kdy tejp zvyšuje prokrvenost otejpovaného místa. Dále k podpoře a zpevnění kloubů, vazů po zraněních, nebo kdy pociťujeme, že např. koleno či kotník nefungují při pohybu tak, jak by správně měly. Využití se najde také při korekci vadného držení těla a pro redukci otoků, hematomů.