329_20230502_161542.jpg

Trenér A-týmu Jiří Vokřál hodnotí sezónu 2022/23

Mužský A-tým má za sebou povedenou sezónu, byť nepostoupil do Národní ligy, zanechal za sebou nesmazatelnou stopu. V základní části skončil na 2. místě tabulky, o dva body za vítězem ze Slavie Praha. Na domácím hřišti však kraloval a ve sportovní hale Klimeška prohrál pouze jednou, a to ještě po nájezdech.

Lídrem statistik všech tří částí byl pointmaker Roman Martínek. Tomu v základní části sekundovali Jiří Petrásek, či kapitán týmu Martin Hampl. V nadstavbě se bodově prosazovaly i mladé pušky. Několik důležitých kanadských bodů do zápisu zaznamenal Petr Vávra nebo Lukáš Martin. Co se týče brankářů, tak i v letošní sezóně platilo, že nejlepší brankáři v lize jsou z Kutné Hory. Bohuslav Bochníček opanoval statistiky základní části s procentuální úspěšností zásahů 87,5%. Na třetím místě skončil jeho parťák Jaroslav Dlouhý. (85,11%)

Čím se může Kutná Hora pyšnit je divácká návštěvnost a podpora ve sportovní hale Klimeška. Každý soutěžní ročník se může áčko těšit vskutku velké divácké podpory. S celkovým průměrem 137,5 diváků na zápas obsadilo 2. místo v základní části. Dvůr Králové nad Labem měl v letošní sezóně průměr 138 diváků na zápas. Ze šestnácti zúčastněných týmů v play up o Národní ligu obsadilo áčko s průměrem 252 diváků na jedno utkání skvělé 5. místo! 

V 1. kole play up o Národní ligu vyřadilo áčko v pěti duelech Florbal Litomyšl. Ve 2. kole to byla už jiná písnička a po třech zápasech se z vytouženého postupu radoval Zlín Lions. V Baráži narazilo áčko na další moravský celek, s Přerovem nakonec po pětizápasové dramatické a vyrovnané sérii prohrálo. 

Jak vnímá domácí podporu fanoušků, co říká na zapojení juniorů do sestavy a jak hodnotí základní část, play up a baráž přiblížil v krátkém rozhovoru trenér A-týmu Jiří VOKŘÁL. 

S jakým cílem jste vstupovali do sezóny?

Cíl do sezóny byl jednoduchý: Být lepší, než v sezóně předešlé. A to jak herně, tak výsledkově. Nechtěl jsem vytvářet tlak na to, abychom byli tolikátí a získali tolik bodů. Ale vzhledem k tomu, že se nám vloni podařilo postoupit poprvé do play-up bylo logické, kam bychom chtěli mířit.

Během sezóny jste neměli žádné bodové výpadky a pravidelně střádali body do tabulky. Co bylo klíčové v boji o pozice zajišťující play up?

Klíčová byla konzistentnost ve výkonech i výsledcích. Někdy se nám stalo, že jsme sestavu lepili jen tak tak, ale vždycky jsme nakonec dokázali podat dobrý výkon. Na konci podzimu jsme měli sérii několika těžkých zápasů, které jsme dokázali vyhrát a od té doby už nebyla ambice play-up žádným tajemstvím.

V základní části jste se mohli opřít o výkony na domácím hřišti, kde jste byli až na výjimku téměř neporažení... A co říkáš na návštěvnost na domácích zápasech?

Domácí zápasy pro nás byly naprosto klíčové. Myslím, že jsme toho v základní části vždycky dokázali využít na maximum a ohromně nám to pomohlo.

Zvlášť v nadstavbě byli naprosto neuvěřitelní naši fanoušci. V některých zápasech mi šel mráz po zádech. Takovou podporu na florbale by mohla závidět minimálně polovina superligy. Vrcholy byly určitě pátý zápas s Litomyšlí a čtvrtý zápas s Přerovem, obě výhry. A na úplně poslední zápas neváhaly desítky fanoušků cestovat až do Lipníka nad Bečvou jen proto, aby nás podpořili. Strašně moc jim za to děkuju, udělali nám opravdu nezapomenutelný zážitek.

Před začátkem sezóny se do týmu naplno zapojili junioři...

Troufnu si říct, že poprvé od našeho ročníku 98 jsme dokázali zapojit pravidelně hned několik juniorů. Od léta se s námi připravovali Kuba Beil a Adam Holub, v průběhu podzimu se přidali ještě Lukáš Martin a Petr Vávra. Kluci do týmu podle mě zapadli nejen herně, ale taky lidsky, což bylo klíčové. Ve finále nasbírali spoustu bodů a ke konci sezóny už jsem si nedokázal představit, že bych jel na zápas bez nich. Je jen velká škoda, že první dva jmenovaní vynechali velkou část sezóny kvůli zranění.

V 1. kole play up o Národní ligu jste narazili na Litomyšl, kterou jste dokázali vyřadit v pěti zápasech. Ve 2. kole jste prohráli ve třech utkání se Zlínem. Zhodnoť nám obě série?

V prvním kole play-up jsme si naplno vyzkoušeli, co znamená hrát play-off v porovnání se základní částí. Emoce, nasazení i rychlost byly někde úplně jinde. Celá série byla extrémně vyrovnaná. Všechny tři naše vítězné zápasy byly opravdovým zážitkem. Vydali jsme se na maximum a nakonec vydřeli postup.

Ve druhém kole jsme narazili na Zlín. Po fyzicky strašně těžké sérii s Litomyšlí nám hrozně došly síly. Troufnu si ale říct, že ani se stoprocentní fyzičkou bychom se Zlínem nevyhráli. Ani jako hráč nepamatuju na této úrovní soupeře, který by byl tak atletický, takticky vyspělý, šikovný a celkově kvalitní. Tři těžké porážky byly bohužel kruté, ale ani v jednom zápase jsme nebyli lepším týmem.

I přes prohru ve 2. kole play up jste dostali druhou šanci bojovat o Národní ligu. V baráži jste poměřili síly s Přerovem. 

Do baráže s Přerovem jsme šli odpočatější, odhodlanější a připravenější. Myslím, že soupeř o prvním víkendu trošku myslel, že nás po hororu se Zlínem porazí "zadarmo". Nebylo to tak. Z Přerova jsme odvezli jeden bod, druhý jsme přidali doma. Bohužel v pátém zápase jsme úplně prospali první třetinu a do zápasu se už pořádně nevrátili. Soupeř byl v tomhle zápase bohužel lepší.

Co bys chtěl říct závěrem...?

Celkově si myslím, že jsme nebyli dostatečně herně na play-up připraveni. Kdo mě zná, ví, že k soupeřům vždycky chovám velký respekt. Proto bych nechtěl, aby následující slova vyznívala s nějakým despektem, ale podle mě je to reálný popis situace. V základní části jsme neodehráli dostatek kvalitních zápasů na to, abychom si skutečně vyzkoušeli naše limity. Těch skutečně florbalových zápasů tam byla jen hrstka. Když potom přišlo play-up, vždycky jsme jen dotahovali. Bohužel kvalita naší divize podle mého názoru nebyla dostatečně vysoká. Což ovšem neznamená, že jsme se nemohli připravit lépe.