459_20240409_194858.jpg

Jak se dívá na sezónu 23/24 vedení týmu žen?

Ženy za sebou mají historickou sezónu. Přes základní část propluly s velmi pěknými výsledky a umístily se na celkově druhém místě skupiny východ. Do vyřazovací části nastoupily také působivě. Přes osmifinále a čtvrtfinále prošly bez ztráty zápasu. Problémy nastaly až v bojích o finále. Do cesty se jim postavil pražský Start98. Kutnohoračky přes obrovskou podporu diváku podlehly soupeřkám ve třech zápasech. Jak se na jejich výkony dívá trenér David Štursa? Co na sezónu říká Martin Němec? A jaké má pocity ze hry kapitánka týmu Nikola Knížová? Na to vše jsme se zeptali v rozhovoru shrnujícím uplynulou sezónu.

David Štursa (trenér):

Jak jsi spokojen s letošními výkony svého týmu v základní části?

Pokud se na to podívám výsledkově, tak 2. místo mluví za vše. Lepší byla akorát Dobruška, která ne náhodou je až ve finále 1. ligy. Ale více než výsledky je pro mě důležitý rozvoj a herní posun. A i tady vládne spokojenost. Holky si sami stanovily herní a rozvojové cíle a mohu potvrdit, že se všechny povedly splnit. Je to jejich velká zásluha, že to nikdy nevzdaly, a i přes problémy neustále pokračovaly dál.

Výsledky nejen z vyřazovací části vypadají skvěle. Kutnou Horu zastavil až Start v semifinále. Co hrálo největší roli právě v poslední sérii?

Zkušenosti. Prostě je holky ještě nemají a získat je mohou právě jenom v zápasech s kvalitními soupeři. Ale i tak to zvládly skvěle. Neexistuje vítěz, který by neprohrál zápas, v rozhodujícím okamžiku nezklamal nebo neudělal chybu. Vítězství se rodí vždy z porážek. Důležité je pokračovat dál a věřit si. Já holkám věřil a věřím dál. Po prohraném semifinále jsme teď mnohem silnější a zkušenější.

Když bychom zůstali ještě u posledního zápasu semifinále, co si myslíš, že mohlo za to, že ze stavu 2:0 se stalo 2:4? Mohlo to být stresem, únavou...?

Už jsem to nakousl v předchozí otázce. Nemyslím si, že únava sehrála důležitou roli. Všichni jedou v play-off nadoraz a na únavu není čas myslet. Stres, ano, určitě byl. A právě zkušenosti, jak se s ním vyrovnat chyběly. Ale samozřejmě to není jenom o holkách. Taky je tu trenér, který neudělal vše správně. Hned večer po zápase jsem si vyhodnotil, co jsem měl udělat jinak. Příště budeme všichni zkušenější a silnější.

Nechci, aby tento rozhovor zněl příliš negativně, ale přece mi to nedá a zeptám se na přesilové hry. Statistika přesilovek mluví jasně. Úspěšnost hry v početní výhodě se dlouhodobě pohybuje okolo 4 %. Co je příčinou neproměňování těchto příležitostí?

Tak to zlepšíme. Přesilovka je speciální situace, které jsme během tréninku nevěnovali moc času. Klíčová pro nás byla hra 5 na 5, protože ta se odehrává naprostou většinu zápasu. Pokud jsme tedy dokázali i bez využitých přesilovek vyhrávat zápasy, ukazuje to na naši dobrou hru v plném počtu soupeře, fungující systém, taktiku, ale také mentální nastavení. A pokud jsme došli tak daleko bez využitých přesilovek, tak kam až dojdeme, když je budeme využívat třeba na 25 %?


Martin Němec (vedoucí):

Zkus, prosím, zhodnotit letošní sezónu v několika větách.

Letošní sezóna byla z mého pohledu poněkud zvláštní. Ze začátku rozpačitá, v průběhu výkonnostně proměnlivá a na konci úžasná, když jsme dokráčeli až do semifinále play-off. Trochu to rozvedu. Když se vrátím v čase, tak ještě v průběhu srpna, kdy byla letní příprava v plném proudu, nemělo družstvo žen zcela úplný realizační tým. V tu chvíli u družstva působila kondiční trenérka Jana Novotná, která odvedla výbornou práci, za kterou ji moc děkuji. Ale to hlavní chybělo, trenér. Po loňské sezóně odešel trenér David Štursa, který dostal zajímavou nabídku z Chodova. Do začátku letní přípravy, která započala v červnu, se nedařilo zajistit nového hlavního trenéra, i přes intenzivní jednání s několika adepty na tento post. Museli jsme tedy nějakou přechodnou dobu improvizovat. Dva týdny před novou sezónou se týmu ujala trenérská dvojice Tomáš Pešl a Petr Listík, hráči našeho A-týmu. Ale při jejich vytížení (hra za A-tým, práce) tomu nemohli kluci dávat 100 %, jak si to tato funkce žádá, tak byla dohoda, že když se podaří zajistit trenéra na full time, předají mu žezlo. To se podařilo, když se k týmu na přelomu září a října vrátil David Štursa, který tým svojí vizí nasměroval až do semifinále. Tomášovi i Petrovi moc děkuji za výpomoc. Jsem rád, že nenechali tým na holičkách.

V čem vidíš největší letošní posun celého celku?

Největší posun v této sezóně tým udělal v mentálním nastavení a v novém obranném systému hry, kde většina soupeřů měla s tímto obranným blokem problém nás přehrát.

Sezóna pro tým sice skočila, ale nabízí se otázka ohledně té další? Chystáte s Davidem nějaké změny? (sestava, taktika, tréninky...)

Určitě. Letošní sezóna sice skončila, ale realizační tým už musí řešit tu následující. Znamená to že, musíme připravit plán letní přípravy na tu novou (kondiční přípravu, přípravné zápasy, soustředění, teambuilding akce atd.). Samozřejmě také intenzivně řešíme, jak udržet, a hlavně posílit stávající kádr. Potřebujeme posílit jak v obranných řadách, tak i do útoku. Rádi bychom do týmu přivedli další produktivní hráčky, které nám pomůžou ještě více zvýšit kvalitu v tomto směru. Tímto posílením chceme navázat na úspěšnou uplynulou sezónu. V tuto chvíli probíhají jednání s vytipovanými hráčkami, ale nechci být teď konkrétní, tak uvidíme, nechte se překvapit.

Na závěr bych chtěl touto cestou za celý tým moc poděkovat našim skvělým fanouškům, kteří nás po sezónu podporovali, hlavně v play-off, kde nás jezdili podporovat v hojném počtu i na venkovní zápasy, ale obzvlášť doma nám vytvořili neskutečnou kulisu. Účast v semifinále 1.ligy je částečně jejich zásluha. Byl to s Vámi zážitek, VÁŽENÍ! V nové sezóně na viděnou!


Nikola Knížová (kapitánka):

V čem si myslíš, že je ženské FBC nejsilnější a co by naopak bylo třeba více trénovat?

Tuto sezónu jsme opravdu zapracovali na týmu zevnitř a jsme TÝM víc než kdy dřív. Řekla bych, že i právě to nás pak zdobilo v zápasech a dá se na tom hodně stavět. Takového týmového ducha má v lize málokdo.

Naší slabinou je udržení stejné kvality hry po celých 60 minut. Na soustředěnosti musíme do příští sezóny určitě zapracovat a eliminovat co nejvíce naše třetinové “výpadky“.

Máš stres? Teď mám na mysli okamžiky před zápasem, na hřišti i na střídačce.

V ligových zápasech základní části nervózní většinou nejsem. V play-off už jsem ale před zápasy trochu nervozitu cítila, a to zejména při sérii s Jihlavou a Startem. Člověk cítí, že už ten pomyslný úspěch je blízko a nechce to pokazit. Na hřišti ale ze mě ten stres po prvním hvizdu opadá, tam na to pak už není čas :D a člověka vtáhne hra samotná. Stane se mi, že po nějaké osobní chybě během utkání začnu cítit nervozitu a tlak na sebe samotnou, tam se ale mohu spolehnout na holky a trenéry, kteří mě na střídačce podpoří a jede se dál.

Jak se ti hrálo s tolika diváky na tribuně, kteří vás přišli podpořit? Pomáhá tato podpora týmu?

Určitě na 100 %. Řekla bych, že tahle sezóna byla pro kutnohorskou ženskou florbalovou složku v tomhle ohledu zlomová. Třikrát se nám podařilo nastavit nové maximum v návštěvnosti našich matchů a my si toho nesmírně vážíme. Je super vidět, že máme co nabídnout a lidi to baví. Zároveň ta podpora v zádech neuvěřitelně pomáhá psychice během těžkých bojů na hřišti. Obdivuhodná byla i účast na venkovních zápasech v play-off, kdy jsme se díky tomu často cítily jako v domácím prostředí.


Statistické shrnutí základní části:
2. místo v 1. lize žen – skupina východ
22 zápasů – bilance 14-2-0-6 – skóre 113:72
91% úspěšnost oslabení, 4% přesilové hry

TOP 5 bodování:
Natálie Trpišovská 21Z – 30KB - 18G - 12A
Kristýna Venclová 22Z – 26KB - 15G - 11A
Melánie Dubská 17Z – 20KB - 12G - 8A
Natálie Beranová 21Z – 19KB - 10G - 9A
Natálie Dubská 20Z – 15KB - 7G - 8A

Statistiky brankářek:
Lucie Melicharová 15Z – 10 výher – 45 obdržených branek – 86,15% úspěšnost zákroků
Lucie Petráková 8Z – 6 výher – 27 obdržených branek – 83,33% úspěšnost zákroků

Statistika trestů – nejtrestanější hráčky:
Dominika Němcová, Natálie Dubská – shodně 8 trestných minut